My Company Polska: Mydło, które ratuje życie

/

Resoap Project

Jarosław Kędroń, chemik z pasją do pracy na rzecz planety i innych ludzi, udowadnia, że pozornie niewielki gest może przynieść ogromną zmianę. Stworzony przez niego projekt odzyskiwania mydła hotelowego Resoap łączy w sobie troskę o planetę, wartości zrównoważonego biznesu i działalność charytatywną.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z hotelowym mydłem? Idę o zakład, że nie. Typowa kostka jest znacznie mniejsza od tej, której używamy w domu, kto by się więc przejmował takim drobiazgiem? Po rozpakowaniu myjemy nią ręce najwyżej kilka razy. Resztę zostawiamy, wiedząc, że przecież nikt już jej nie użyje. Z oczywistych przyczyn hotel też już jej nie może wykorzystać.

Jarosław Kędroń, chemik z Krakowa, może z powodu swojej profesji podszedł do tematu bardziej analitycznie. Zainspirował go kolega, który w swobodnej rozmowie zapytał, jak można wykorzystać hotelowe mydła. – Pracuję w branży produkcji środków czystości, z którą związany jestem od 20 lat. Postanowiłem zadziałać. Poszedłem za ciosem i opracowałem od podstaw proces odzyskiwania mydła w kostce – mówi Jarosław.

Wyzwaniem była innowacyjność

Był 2017 r. dzięki relacjom zawodowym (które czasem przeradzały się też w przyjacielskie) Jarosław znał hotelarzy, od których mógł wziąć mydło do swoich eksperymentów. Maszyny do obróbki konstruował sam, przy pomocy znających się na rzeczy kilku znajomych specjalistów. Do fazy testowej wystarczyły zresztą urządzenia wielkości laboratoryjnej. – Gdy jednak pomyślałem o większej skali, zaczęły się schody – przyznaje Jarosław Kędroń. Główną przeszkodą okazały się kwestie prawne. Batalia o uzyskanie zgód na odzyskiwanie mydła hotelowego od urzędów i Sanepidu ciągnęła się do połowy 2020 r. Największym wyzwaniem okazała się innowacyjność projektu. Po prostu nikt w Polsce nie wpadł wcześniej na pomysł odzyskiwania mydła, więc urzędnicy nie wiedzieli, jak traktować koncepcję Jarosława.

Nie pomagało to, że na świecie podobna działalność jest prowadzona od dość dawna. Kilkanaście lat temu na Florydzie powstała np. organizacja Clean the World, która z powodzeniem poddaje recyclingowi mydło w Stanach Zjednoczonych, a z którą współpracują m.in. hotele Hilton. Gdy Jarosław dowiedział się o amerykańskim projekcie, miał już opracowaną własną technologię. Biznesowi aktywiści zza oceanu zainspirowali go jednak do tego, by swój produkt wysyłać do biednych krajów (do czego jeszcze w tym artykule wrócimy).

czytaj całość na: https://mycompanypolska.pl/artykul/mydlo-ktore-ratuje-zycie/16755

Zbiórka zużytego mydła hotelowego

Zbiórka zużytego mydła hotelowego

1
Odbiór mydła przez Resoap Project

Odbiór mydła przez Resoap Project

2
Recykling

Recykling

3
Przekazanie instytucjom charytatywnym

Przekazanie instytucjom charytatywnym

4
Informacja zwrotna do hotelu

Informacja zwrotna do hotelu

5

Dołącz do Resoap Project

Jeśli reprezentujesz sieć hoteli, zarządzasz obiektem hotelowym i jesteś zainteresowany współpracą z naszym zespołem serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich informacji i opowiemy o tym jak nasza współpraca mogłaby wyglądać.